Zdrowe ciało

Podstawowe badania wzroku

Podstawowe badania wzroku
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wzrok to nasz podstawowy zmysł – to właśnie za jego pomocą w największym stopniu doświadczamy świata i wszystkiego, co nas otacza, dlatego też warto badać go regularnie. Szczególnie w wieku dojrzałym ma to duże znaczenie, gdyż wcześnie wykryte wady możemy skorygować zanim staną się dla nas uciążliwe, ale również młodzi ludzie powinni raz na jakiś czas skontrolować swoje widzenie. Na tej podstawie okulista lub optometrysta pomoże dobrać odpowiednie szkła lub soczewki kontaktowe, by wady nie pogłębiały się i nie wpływały na nasze codzienne funkcjonowanie.

Jakie badania wzroku warto wykonywać?

Podstawowym badaniem jest tzw. badanie wady refrakcji (niemiarowości oka). Pozwoli ono zdiagnozować krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, a to pierwszy i najważniejszy krok do określenia ostrości widzenia. wyboru odpowiedniej korekcji optycznej.

Kolejnym badaniem, które może nam zostać zaproponowane w gabinecie jest badanie widzenia obuocznego, które przyda się nie tylko osobom z już stwierdzoną wadą refrakcji, ale także osobom pozornie zdrowym, gdyż problemy ze wzrokiem mogą się objawiać jako bóle głowy, częste problemy z koncentracją czy nawet nudności, a niekoniecznie jako trudności z widzeniem. Takie badania są możliwe do wykonania w Poznaniu np. w tym gabinecie: https://medaroptyk.pl/badania/, a po stwierdzeniu problemów z widzeniem obuocznym optometrysta może nam zaproponować odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą chociażby zapobiec powstawaniu zeza bądź zminimalizować inne uciążliwe dolegliwości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*