Dom i ogród

Pomiary oświetlenia – co wchodzi w ich skład?

Pomiary oświetlenia – co wchodzi w ich skład?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pomiary oświetlenia są istotną częścią projektowania oświetlenia. Dostarczają informacji potrzebnych do zapewnienia, że przestrzeń jest bezpieczna i wygodna do pracy, a także pozwalają projektantom wybrać oprawy, które będą pasować do potrzeb przestrzeni. 

Pomiary oświetlenia to skomplikowana mieszanka nauki i sztuki. Istnieje wiele różnych czynników, które wchodzą w skład obliczeń:

Iluminacja oświetlenia 

Jest to ilość światła pochodzącego ze źródła. Mierzy się ją w luksach lub lumenach na metr kwadratowy (lm/m²). Jest to miara jasności i jest często używana do kwalifikacji wydajności źródeł światła. Możesz go również użyć do porównania jasności różnych instalacji oświetleniowych.

Skuteczność świetlna 

Jest to ilość energii, jaką źródło światła zużywa do wytworzenia jednej jednostki światła. Mierzy się ją w lumenach na wat (lm/W).

Temperatura barwowa światła 

Określa jak ciepłe lub chłodne jest światło. Mierzy się ją w kelwinach (K). Jest to jednostka miary używana do opisania koloru światła. W większości przypadków, im niższa liczba kelwinów, tym cieplejsze wydaje się to. Na przykład światło świecy to około 1800 K, żarówka to około 2700 K, a światło słoneczne to około 5000 K.

Jeśli potrzebujesz pomocy z tą dziedziną to koniecznie odwiedź witrynę internetową: https://el-fran.pl/pomiary-oswietlenia/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*