Kierowcy sami z siebie nie są skłonni do zachowania bezpieczeństwa na drogach. Tak jest nie tylko w Polsce, jednak w naszym kraju uwidacznia się to wyjątkowo mocno. Stąd konieczne jest stworzenie takich uwarunkowań ruchu drogowego, by wymusić spokojną i powolną jazdę. Do tego celu stosuje się różne urządzenia bezpieczeństwa, o których opowiemy za chwilę.
Na wąskich, osiedlowych drogach, które jednak posiadają dłuższe proste odcinki, powinno się stosować urządzenia wymuszające niską prędkość przejazdu. Ponieważ fotoradary byłyby tutaj zupełną przesadą, zarządcy dróg najczęściej rozwiązują problem progami zwalniającymi. Jest to tanie i skuteczne wyjście z sytuacji, które nie pogarsza też zbytnio komfortu jazdy. Dobrze dobrane progi do konkretnej prędkości powinny dać się pokonać bez znacznych perturbacji dla kierowcy i pasażerów samochodu. Warto montować je zwłaszcza w okolicy newralgicznych miejsc, takich jak przejścia dla pieszych, bądź skrzyżowania z ograniczoną widocznością.
Ponieważ stosowanie progów może być uciążliwością dla kierowców starszych aut, które nie mają tak dobrego zawieszenia jak nowe pojazdy, można stosować też inne rozwiązania. Jednym z nich jest oddzielenie od siebie linii pasów ruchu, choćby poprzez ustawienie w osi jezdni słupków drogowych, o których funkcjach więcej można dowiedzieć się na https://www.matech.com.pl/. Dodatkowo zawężają one drogę przejazdu, wymuszając zmniejszenie prędkości. Ponieważ są niskie, nie ograniczają widoczności i również można je bezpiecznie stawiać w okolicach przejść dla pieszych i skrzyżowań, czyli tam gdzie szybkość powinna być niska.