Zdrowe ciało

Rehabilitacja uroginekologiczna – czym jest i jak przebiega?

Rehabilitacja uroginekologiczna – czym jest i jak przebiega?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jedną z najmniej popularnych dziedzin fizjoterapii jest tzw. rehabilitacja uroginekologiczna. Stanowi ona niezwykle istotny element w procesie leczenia i usprawniania mięśni znajdujących się na dnie miednicy. Od ich stabilności zależy w ogromnej mierze prawidłowe funkcjonowanie zarówno całego układu moczowego, jak i narządów rozrodczych. W przeprowadzaniu profesjonalnej rehabilitacji uroginekologicznej specjalizuje się m.in. ta klinika działająca w Nowym Tomyślu: https://familymedica.waw.pl/rehabilitacja-uroginekologiczna/.

Obawy są zupełnie nieuzasadnione

Z rehabilitacji uroginekologicznej powinny korzystać kobiety aktywne fizycznie, przygotowujące się do ciąży i będące już w tym stanie, a także wchodzące w menopauzalny okres życia. Głównym celem tego rodzaju fizjoterapii jest nauka świadomości własnego ciała oraz utrwalenie odpowiednich nawyków ruchowych.

Standardowa wizyta w gabinecie specjalisty rozpoczyna się zawsze od przeprowadzenia krótkiego wywiadu z pacjentką na temat jej dolegliwości i aktualnego samopoczucia. Następnie dochodzi do zweryfikowania pracy mięśni dna miednicy przez pochwę (sprawdzenie tkanek krocza i odbytu). W dalszej kolejności uroginekolog przekazuje kluczowe informacje odnośnie zalecanych ćwiczeń o charakterze manualnym, oddechowym i fizycznym. Mają one skutkować wzmocnieniem wspomnianych mięśni, co z pewnością przełoży się na zniwelowanie uciążliwych schorzeń lub ich wyeliminowanie. Chodzi tutaj np. o nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki, dysfunkcje w zakresie aktywności seksualnej, nadmierne obniżenie narządów rozrodczych, silny ból w okolicy kręgosłupa, zaparcia czy kłopoty ze swobodnym oddychaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*