Tech

System klimatyzacji w samochodzie – z jakich urządzeń się składa?

System klimatyzacji w samochodzie – z jakich urządzeń się składa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja stała się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia współczesnych samochodów. Służy nie tylko do chłodzenia powietrza w kabinie, ale także do chłodzenia oleju silnikowego i innych płynów, a nawet do podgrzewania opon.

Z jakich więc urządzeń składa się układ klimatyzacji? 

Sprężarka klimatyzacji

Sprężarka to urządzenie elektromechaniczne, które spręża gazowy czynnik chłodniczy i przesyła go do skraplacza, gdzie zamienia się z powrotem w ciecz. Czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z wnętrza samochodu i przekazuje je na zewnątrz.

Skraplacz 

Przekształca energię cieplną w ciekłą wodę poprzez uwalnianie ciepła ze sprężonego gazu. Ciekła woda jest przesyłana z powrotem do parownika.

Parownik

Pochłania ciepło z powietrza wewnętrznego poprzez lamelki i wysyła je z powrotem do powietrza zewnętrznego poprzez wentylatory, dzięki czemu powietrze zewnętrzne może być schłodzone poprzez pochłanianie wilgoci i ciepła z powietrza wewnętrznego.

Osuszacz 

Usuwa wilgoć z ciekłej wody przed wysłaniem jej z powrotem do parownika, ponieważ jeśli woda ma zbyt dużo wilgoci to nie będzie prawidłowo absorbować ciepła z powietrza zewnętrznego, więc osuszacz usuwa nadmiar wilgoci tak, że będzie wystarczająco dużo miejsca na absorpcję energii cieplnej z powietrza zewnętrznego przez ciekłą wodę.

Pompa próżniowa

Pompa próżniowa wytwarza podciśnienie wewnątrz układu chłodzenia, aby wtłoczyć do kabiny powietrze z zewnątrz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*