Dom i ogród

Własny dom – jak urozmaicić wygląd elewacji?

Własny dom – jak urozmaicić wygląd elewacji?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Swoistą wizytówką każdego domu jednorodzinnego jest jego elewacja. W większości przypadków nie zachwyca ona oryginalnością, a wręcz prezentuje się nudno i nieciekawie, przez co nie przyciąga wzroku gości czy przechodniów. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele różnych materiałów dekoracyjnych, które pozwalają na skuteczne urozmaicenie elewacji. Najprostsze rozwiązanie to pokrycie ścian profesjonalnym tynkiem cienkowarstwowym o niebanalnej fakturze, imitującym np. naturalny kamień.

Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy

Oprócz tynku, do ozdobienia elewacji można również z powodzeniem wykorzystać nowoczesne płytki klinkierowe bądź gresowe. Najlepiej umieścić je na wybranym fragmencie ściany, ewentualnie wokół drzwi wejściowych lub na murkach. Alternatywę stanowi lekko postarzana cegła czerwona, szara albo biała, która dodaje budynkowi loftowego charakteru. Co istotne, charakteryzuje się ona wysoką odpornością na wilgoć, niskie temperatury i pozostałe niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Jeszcze innym pomysłowym sposobem na podniesienie atrakcyjności domu jest umieszczenie pod parapetami i nad oknami specjalnych gzymsów ze styropianu (zaliczanych do sztukaterii). Są one eleganckie, a przy okazji efektywnie chronią ściany przed zabrudzeniami. Jeśli interesują nas gzymsy elewacyjne cena tych elementów wynosi między 12 a 20 zł za metr bieżący – oczywiście w zależności od kształtu, poziomu dekoracyjności i producenta.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że urozmaiceniem elewacji obiektu mieszkalnego może być choćby efektowny ogród zimowy ze szkła, drewniany taras wypoczynkowy czy zestaw dostojnych kolumn lub filarów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*