Dom i ogród

Zalety położenia płytek w łazience

Zalety położenia płytek w łazience
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Najpopularniejszym sposobem na wykończenie ścian i podłóg w łazienkach jest położenie płytek. Płytki stanowią odpowiedni materiał  dla takich zastosowań ze względu na swoją trwałość oraz odporność na wilgoć i parę wodną.  Dzięki występowaniu w wielu kształtach, wielkościach, kolorach i rodzajach, dają możliwość stworzenia dowolnej aranżacji i pasują zarówno do łazienek nowoczesnych, w stylu industrialnym, jak i klasycznych, eleganckich. Możliwe jest znalezienie kafelków odpowiednich nawet do pomieszczeń utrzymanych w klimacie rustykalnym. Wszystko zależy od pomysłowości dekoratora oraz od doboru właściwego rodzaju glazury lub terakoty do spodziewanej funkcjonalności.

Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki?

Jakie płytki do łazienki wybrać? Odpowiadając sobie na to pytanie, uwzględnić należy nie tylko styl aranżacji pomieszczenia, ale także jego wielkość, obecność okien, rodzaj wentylacji itp. Ważne są również parametry płytek, opisujące ich właściwości użytkowe: antypoślizgowość, nasiąkliwość i ścieralność. Płytki łazienkowe muszą zapewniać przyczepność do podłoża nawet w przypadku zamoczenia, muszą być odporne na pochłanianie wilgoci (poniżej 3%) oraz mieścić się w 2 lub 3 klasie ścieralności, odpowiednich dla pomieszczeń o dużym natężeniu użytkowania.

Klienci najczęściej wybierają płytki ceramiczne, które poza wymienionymi cechami, są stosunkowo niedrogie. Do najpopularniejszych rodzajów należą glazura, terakota i gres. Glazura to płytki ceramiczne pokryte szkliwem, o strukturze przypominającej porcelanę. Najczęściej używane do pokrywania ścian, ze względu na swoją kruchość. Gres i terakota częściej wykorzystywane są jako materiał podłogowy, z uwagi na większą twardość i wytrzymałość. Dostępne są nawet płytki gresowe, imitujące deski, pasujące do aranżacji w stylu skandynawskim i rustykalnym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*