Tech

Jak działa pompa ślmakowa i do czego jest wykorzystywana?

Jak działa pompa ślmakowa i do czego jest wykorzystywana?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pompa ślimakowa, nazywana inaczej pompą śrubową, jest pompą wyporową. Nazwa wzięła się stąd, że wbudowany wydłużony wirnik przypomina kształtem ślimaka. Wbudowany jest w nieruchomy stator, w którego wnętrzu się obraca. Rotor (wirnik w kształcie ślimaka) wykonany jest zazwyczaj z hartowanej lub nierdzewnej stali.

Działanie i zastosowanie

Zasada działania jest bardzo prosta. Rotor, czyli ruchomy element, porusza się wewnątrz statora, co powoduje zbieranie materiału na wlocie i przesuwanie go w stronę wylotową pompy. Przepływ pompowanego materiału odbywa się bez turbulencji oraz ściskania. Ciecz jest transportowana za pomocą obrotów ślimakowej śruby. Za pomocą pompy można transportować ciecze o różnej lepkości, a także te zawierające większe cząsteczki. Charakteryzuje się stałym przepływem i niską pulsacją oraz proporcjonalnością stosunku wydajności do szybkości obrotowej.

Dzięki powyższym czynnikom pompy odgrywają ważną rolę w ochronie środowiska i oczyszczalniach ścieków. Branże przemysłowe, takie jak spożywcza, farmaceutyczna czy budownicza również wykorzystują tego rodzaju pompy do transportu cieczy o różnych gęstościach. Jedynym minusem jest ten, że pompa musi być odpowiednio dobrana do transportowanego medium, gdyż ciecz nie może wchodzić w reakcję z materiałem konstrukcyjnym pompy. Kluczowe jest więc znalezienie właściwego i zaufanego dostawcy, który bazuje na wiedzy i doświadczeniu specjalistów. Będzie to miało odzwierciedlenie w jakości pomp.

Konkretne rozwiązania oferuje firma https://www.pompy-polska.pl, cechująca się różnorodnością asortymentu i indywidualnym podejściem do potrzeb użytkownika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*