Za leczenie ortodontyczne, które stosuje się w przypadku nieprawidłowości w ułożeniu zębów w jamie ustnej odpowiada ortodonta Wrocław to miasto, gdzie jest wielu specjalistów zajmujących się właśnie tego rodzaju leczeniem. W dzisiejszych czasach mamy wyróżnione kilkanaście różnych rodzajów wad zgryzu. Leczy się je poprzez zastosowanie ortodontycznych metod. Ortodontyczne leczenie jest dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Założenie mówiące, że wad tego rodzaju nie da się wyleczyć w wieku dorosłym jest fałszywe. Prawdziwy jest jedynie fakt, że leczenie u tych osób trwa dłużej i jest bardziej skomplikowane niż u pacjentów w młodym wieku. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku, nawet po osiemdziesiątym roku życia, jeśli są ku takiemu zabiegowi wskazania. Najczęściej temu leczeniu są poddawane osoby wiekowo od ośmiu do szesnastu lat. Dostali oni skierowanie czy to od logopedy, pediatry, laryngologa czy to stomatologa. Można rozpocząć taki rodzaj leczenia pod warunkiem wykonania sanacji, czyli cała jama ustna musi być wyleczona – zęby, dziąsła i przyzębia.
Najczęstszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem jakie się wybiera jest założenie aparatu ortodontycznego. Dzielą się one na podstawowe dwie grupy:
– aparat stały – jest on przyklejony na stałe do powierzchni zębów. Zakłada się go od zewnętrznej lub wewnętrznej strony zęba. Te aparaty, które zakłada się od zewnętrznej strony zębów. Za to te zakładane od wewnętrznej to tak zwane aparaty lingwalne lub językowe. Są całkowicie niewidoczne z zewnątrz.
– aparat ruchomy – taki przedmiot pacjent może samodzielnie zakładać oraz zdejmować. Najczęściej taki rodzaj aparatu nosi się przez kilkanaście godzin dziennie, ale zależy to od wskazań ortodonty.