Zdrowe ciało

Jakie objawy towarzyszą osobie cierpiącej na nerwicę?

Jakie objawy towarzyszą osobie cierpiącej na nerwicę?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nerwica to zaburzenie psychiczne, które dotyczy umysłu. Jest to stan, który powoduje, że ludzie doświadczają trudności w ich codziennym życiu. Objawy są zazwyczaj mniej nasilone niż w przypadku psychozy lub innej choroby psychicznej, ale mogą być długotrwałe i wyniszczające. Nerwice często występują razem z innymi stanami, takimi jak zaburzenia lękowe, depresja czy fobie.

Jak objawia się nerwica?

Tak naprawdę nerwica nie jest rzeczywistą chorobą; jest to termin używany do opisania wielu różnych zaburzeń zdrowia psychicznego, które mają podobne objawy. Zaburzenia te obejmują zaburzenia lękowe, zaburzenia paniczne, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), zespół stresu pourazowego (PTSD) i zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia.

Objawy nerwicy różnią się w zależności od indywidualnych doświadczeń i sytuacji życiowej danej osoby. Istnieją jednak pewne wspólne oznaki, które mogą wskazywać, że cierpisz na ten stan:

  • czujesz intensywny ból emocjonalny, ale nie możesz zidentyfikować przyczyny swojego niepokoju;
  • masz trudności z kontrolowaniem swoich emocji i zachowań;
  • towarzyszą ci częste wahania nastroju (np. smutek w jednej chwili, złość w następnej),
  • często nachodzą cię lękliwe myśli,
  • odczuwasz lęk przed codziennymi czynnościami, takimi jak chodzenie do szkoły lub pracy,
  • towarzyszy ci strach lub fobia na temat pewnych sytuacji, takich jak na przykład przebywanie w zatłoczonych miejscach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*