Tech

Klimatyzacja samochodowa – z jakich elementów się składa?

Klimatyzacja samochodowa – z jakich elementów się składa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Dzięki niej jazda staje się bardziej komfortowa i przyjemna. Większość osób nie wie, co wchodzi w jej skład i jak działa.

Klimatyzacja to proces, który polega na zmianie temperatury, wilgotności i czystości powietrza. Klimatyzatory są używane we wszystkich rodzajach pojazdów, w tym w samochodach osobowych, ciężarowych, łodziach i samolotach.

Następujące elementy składają się na klimatyzator w Twoim samochodzie:

Kompresor

Sprężarka jest jedną z najważniejszych części systemu AC, ponieważ spręża gaz chłodniczy do stanu ciekłego, co umożliwia jego przepływ przez resztę systemu. Kiedy włączasz swój system AC, to właśnie tutaj zaczyna się jego działanie!

Skraplacz 

Skraplacz pobiera cały ten gorący gaz ze sprężarki i schładza go poprzez nadmuchiwanie powietrza. Skraplacz może znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz pojazdu, w zależności od jego konstrukcji i specyfikacji producenta. Istnieją dwa rodzaje skraplaczy; o stałej i zmiennej prędkości, które są dostarczane z różnymi sprężarkami, a także pompami i zaworami.

Osuszacz 

Jeśli w Twoim systemie jest jakakolwiek wilgoć, będzie ona tworzyć lód na cewce parownika wewnątrz pojazdu. Spowoduje to uszkodzenie innych komponentów, jak również zmniejszenie wydajności.

Rdzeń parownika

Rdzeń parownika jest odpowiedzialny za schłodzenie tego gorącego gazu do stanu ciekłego, aby mógł być ponownie wykorzystany przez Twój silnik do schłodzenia się.

Jeśli potrzebujesz uzupełnić swój zestaw do napełnienia klimatyzacji, to nie jest to trudne do wykonania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*