Zdrowe ciało

Osocze – Czym jest i jak je wykorzystać?

Osocze – Czym jest i jak je wykorzystać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to substancja, która zawiera wysokie stężenie płytek krwi i czynników wzrostu. Jest ono pozyskiwane z własnej krwi poprzez wirowanie, które oddziela czerwone krwinki. Płytki krwi to fragmenty komórek, które pomagają w krzepnięciu i gojeniu się ran. Gdy są obecne w dużych ilościach, mogą wywołać proliferację nowych komórek tkanki.

Jak pozyskuje się osocze bogatopłytkowe?

Proces pozyskiwania PRP z krwi pacjenta nazywany jest aferezą. Specjalna maszyna usuwa i koncentruje osocze bogatopłytkowe, które może być wykorzystane natychmiast lub przechowywane do późniejszego wykorzystania. Istnieją dwa rodzaje aferezy: odśrodkowa i żylna. W przypadku aferezy odśrodkowej krew jest pobierana z żyły w ramieniu i przepompowywana przez filtr, który oddziela krew na jej składniki. Następnie maszyna odwirowuje krew w wirówce, która oddziela osocze od czerwonych i białych krwinek. Wynikiem jest osocze bogatopłytkowe. W przypadku aferezy żylnej, lekarz użyje igły dożylnej, aby pobrać około 250 ml krwi z żyły w ramieniu. Następnie technik oddzieli czerwone i białe komórki od osocza za pomocą wirówki i przechowa PRP do późniejszego wykorzystania.

Do czego stosuje się osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest stosowane w leczeniu wielu urazów tkanek miękkich u sportowców. Może pomóc w leczeniu urazów ścięgien, więzadeł i mięśni, zwłaszcza tych, które zawiodły tradycyjne metody leczenia, takie jak zastrzyki z kortykosteroidów lub operacja. Jeśli potrzebujesz osocza bogatopłytkowego Kraków jest miastem, w którym będziesz mógł przeprowadzić taki zabieg.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*