Zdrowe ciało

Psychoterapia indywidualna, czy grupowa – na jaki rodzaj się zdecydować?

Psychoterapia indywidualna, czy grupowa – na jaki rodzaj się zdecydować?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Problemy natury psychicznej wymagają takiej samej uwagi, jak wszystkie inne. Choć dla niektórych chorych wciąż są powodem do wstydu i wprawiają w poczucie zażenowania, ważne jest to, aby odrzucić takie myślenie i nie bać się poprosić o pomoc. Niezbędna okaże się wizyta u specjalisty, który dokona fachowej diagnozy i zaproponuje metodę leczenia. Jedną z najczęściej spotykanych jest psychoterapia. Co warto o niej wiedzieć?

Odzyskać cenny spokój

Psychoterapia to regularne spotkania z terapeutą, podczas których prowadzone są rozmowy. Mają one na celu między innymi zidentyfikowanie lęków i pozbycie się ich, zrozumienie emocji oraz akceptację pewnych wydarzeń z życia pacjenta. Dzielimy ją na indywidualną, czyli taką, gdzie w sesjach terapeutycznych uczestniczy wyłącznie pacjent i terapeuta, oraz na grupową, gdzie gromadzi się jeden lub dwóch lekarzy i kilku pacjentów. Którą z nich wybrać? Wszystko zależy od danej osoby i charakteru problemów, z którymi się ona zmaga.

Skuteczna forma pomocy

Psychoterapia indywidualna będzie odpowiednia dla pacjentów, którzy mają problemy z zaufaniem oraz nawiązywaniem bliskich relacji z innymi osobami. Spotkania sam na sam z terapeutą pomogą w uzyskaniu lepszego kontaktu z samym sobą i światem oraz zwiększą możliwości adaptacyjne. Z kolei psychoterapia grupowa sprawdzi się w przypadku pacjentów, którzy nie obawiają się poruszać swych problemów w szerszym gronie i którzy zmagają się z poczuciem osamotnienia. Posłuży ona rozwijaniu zdolności interpersonalnych dzięki kontaktom z innymi ludźmi. Warto podkreślić, że psychoterapia w Gdańsku jest dostępna dla pacjentów w obu tych formach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*