Współczesne narzędzia okulistyczne

Oczy są jednym z najwrażliwszych narządów ludzkiego ciała. Odpowiadają za zmysł wzroku, tym samym stanowią bardzo ważny element normalnego funkcjonowania. Coraz częściej słyszy się o pogarszającym się widzeniu. Spowodowane jest to ciągłym narażeniem oczu na niekorzystne działanie niebieskiego światła wydzielanego z ekranów telefonów komórkowych czy monitorów. W dobie wciąż rozwijającej się technologii nie jesteśmy w stanie uchronić się przed tym i dlatego warto już zawczasu zadbać o wzrok.

Wizyta u specjalisty

Gdy występują problemy z widzeniem, zalecana jest wizyta w gabinecie okulistycznym. Odbywa się ona w standardowy sposób, po wstępnym wywiadzie dochodzi do badań kontrolnych lub bardziej specjalistycznych. Najczęściej wykorzystywany jest do tego unit okulistyczny, który z pozoru wygląda jak zwykły fotel jednak jest to zbiór przyrządów umożliwiające zrobienie różnych badań bez ruszania się pacjenta z miejsca. Na koniec okulista może wystawić receptę na określony lek lub zalecić noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych. Wybierając się na wizytę warto wybrać odpowiedni gabinet. W bogatej ofercie specjalistów ważne jest zwrócenie uwagi na wyposażenie obiektu oraz ilość badań jakie jest lekarz w stanie przeprowadzić.

Co powinno znajdować się w dobrym gabinecie okulistycznym?

Charakterystyczne dla gabinetów okulistycznych są wyświetlacze i rzutniki optotypów. Jednak podstawowym urządzeniem, które wykrywa i dokonuje pomiaru soczewek progresywnych, jest dioptromierz. Dla osób z podejrzeniem jaskry ważny jest poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego, które odbywa się za pomocą tonometru. Do narzędzi okulistycznych należą również lampa szczelinowa czy synoptofor.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 5 =