Zdrowe ciało

Współczesne narzędzia okulistyczne

Współczesne narzędzia okulistyczne
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oczy są jednym z najwrażliwszych narządów ludzkiego ciała. Odpowiadają za zmysł wzroku, tym samym stanowią bardzo ważny element normalnego funkcjonowania. Coraz częściej słyszy się o pogarszającym się widzeniu. Spowodowane jest to ciągłym narażeniem oczu na niekorzystne działanie niebieskiego światła wydzielanego z ekranów telefonów komórkowych czy monitorów. W dobie wciąż rozwijającej się technologii nie jesteśmy w stanie uchronić się przed tym i dlatego warto już zawczasu zadbać o wzrok.

Wizyta u specjalisty

Gdy występują problemy z widzeniem, zalecana jest wizyta w gabinecie okulistycznym. Odbywa się ona w standardowy sposób, po wstępnym wywiadzie dochodzi do badań kontrolnych lub bardziej specjalistycznych. Najczęściej wykorzystywany jest do tego unit okulistyczny, który z pozoru wygląda jak zwykły fotel jednak jest to zbiór przyrządów umożliwiające zrobienie różnych badań bez ruszania się pacjenta z miejsca. Na koniec okulista może wystawić receptę na określony lek lub zalecić noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych. Wybierając się na wizytę warto wybrać odpowiedni gabinet. W bogatej ofercie specjalistów ważne jest zwrócenie uwagi na wyposażenie obiektu oraz ilość badań jakie jest lekarz w stanie przeprowadzić.

Co powinno znajdować się w dobrym gabinecie okulistycznym?

Charakterystyczne dla gabinetów okulistycznych są wyświetlacze i rzutniki optotypów. Jednak podstawowym urządzeniem, które wykrywa i dokonuje pomiaru soczewek progresywnych, jest dioptromierz. Dla osób z podejrzeniem jaskry ważny jest poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego, które odbywa się za pomocą tonometru. Do narzędzi okulistycznych należą również lampa szczelinowa czy synoptofor.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*