Zdrowe ciało

Jakie czynniki wpływają źle na pracę naszego mózgu?

Jakie czynniki wpływają źle na pracę naszego mózgu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sprawność intelektualna jest czymś, czego każdy z nas potrzebuje na co dzień, zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Z tego powodu warto mieć świadomość jakie czynniki są niekorzystne dla zachowania prawidłowej kondycji mózgu.

Pierwszy z czynników, który sprawia, że nasze intelektualne wyczyny nie będą plasować się wysoko, ma też wpływ na nasze generalne zdrowie – to zła dieta. Mózg jest wyjątkowo mocno narażony na negatywne skutki złego odżywiania, ponieważ to właśnie on konsumuje połowę wdychanego tlenu oraz glukozy krążącej w krwiobiegu. Dieta dobra dla tego organu powinna zawierać produkty bogate w magnez, kwasy Omega-3, żelazo oraz lecytynę. Warto też pamiętać o regularnych posiłkach z produktów na bazie zbóż, warzyw i owoców, ponieważ mózg przez cały czas potrzebuje glukozy.

Nie ulega wątpliwości, że brak aktywności fizycznej także ma zły wpływ na pracę najważniejszego organu w ludzkim organizmie. Istnieją liczne badania, które potwierdzają, że dzięki regularnemu uprawianiu sportu w mózgu powstają nowe komórki nerwowe, co ma znaczący wpływ łatwiejsze uczenie się i zapamiętywanie. Ponadto przebywanie na świeżym powietrzu pomaga dotlenić mózg, którzy wszakże potrzebuje tak dużo tlenu.

Kolejne, co obniża sprawność intelektualną to brak snu. Gdy śpimy mózg cały czas pracuje. Zajmuje się on wtedy uporządkowywaniem wszystkich „danych”, które zostały mu dostarczone. Dlatego bez odpowiedniej dawki snu nie potrafimy się skupić ani efektywnie myśleć. Mózg zwyczajnie jest wtedy przeciążony ilością informacji, jaki nie miał kiedy sobie „poukładać”.

Ostatnie, o czym należy pamiętać to regularne ćwiczenie mózg. Mówi się wszakże, że jest on niczym mięsień – nieużywany zanika. Warto więc czasem zamiast wieczornego filmu w telewizji rozwiązać krzyżówkę lub skusić się na partię szachów z kimś bliskim.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Dr. Tomek 04.10.2017

    Dobry artykuł, z medycznego punktu widzenia jak najbardziej poprawny, Pozdrawiam