Zdrowe ciało

Najczęstsze wady stóp u dzieci

Najczęstsze wady stóp u dzieci
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rozwój dziecka to etap, na którym kształtuje się wiele cech młodego człowieka, związanych zarówno z fizycznym rozwojem organizmu, jak również psychicznym i intelektualnym dojrzewaniem. Następują wtedy ważne procesy, w trakcie których może dojść do zaburzeń i dysfunkcji. Wiele schorzeń może być spowodowanych wrodzonymi lub genetycznymi wadami, dotycząc np. stóp. Jakie wady stóp są najczęściej zauważane u dzieci? Jakie środki pomagają w korekcji deformacji?

Wady i zaburzenia dotyczące stóp

Wiele wad zauważalnych w budowie stopy dziecka może powstać na skutek nieprawidłowego rozwoju, używania złego obuwia czy wykonywania nieprawidłowych ruchów i pozycji nóg. Niektóre z nich to wady wrodzone, z którymi można się uporać zaraz po narodzinach. Do najczęściej spotykanych zaburzeń należy zaliczyć:

  • płaskostopie – to deformacja stopy, która objawia się obniżeniem lub zanikiem łuku podłużnego lub poprzecznego;
  • stopa końsko-szpotawa – występuje zazwyczaj wada wrodzona, prowadząca do skrócenia więzadeł i nienaturalnego wygięcia stópki;
  • stopa płasko-koślawa, czyli wada wrodzona lub nabyta w procesie rozwoju; charakteryzuje się odwróceniem łuku podłużnego na zewnątrz;
  • stopa wydrążona – objawia się zbyt dużym łukiem i nadmiernie uniesionym sklepieniem;
  • stopa piętowa wrodzona – polegająca na nadmiernym zgięciu grzbietowym stopy.

Korekcja powyższych wad stopy to proces długotrwały, który należy wspomagać różnymi środkami i narzędziami. Pożądanym jest stosowanie odpowiedniego obuwia ortopedycznego, posiadającego dostosowane wkładki, a także wykorzystywanie butów z obcasem Thomasa w celu podwyższenia ułożenia pięty. Terapia powinna być również uzupełniona o codzienne ćwiczenia oraz stosowanie przyrządów korekcyjnych ułatwiających wykonywanie niektórych zadań.

Odpowiednie obuwie dla swojej pociechy znajdziesz na przykład na https://sklep.zdrowebuciki.pl/buty-ortopedyczne, aczkolwiek znaleźć tam można również ciekawe i sprawdzone rozwiązania profilaktyczne, minimalizujące ryzyko powstania i pogłębiania się deformacji stóp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*